Exlibris

Tradycja robienia
Palm Wielkanocnych
(Szóstka 07.03.2008 r.)7 marca br. Beata Hukaluk i Katarzyna Trochimiuk (pracownice Szósteckiej Filii GBP) zaprosiły do biblioteki najmłodszych mieszkańców Szóstki na kolejne spotkanie w ramach tzw. "Szósteckich Wieczorków".

Tym razem głównym tematem wieczorków było odkrycie tajemnicy prawdziwej historii palmy wielkanocnej w Szóstce.

Pani Beata pokazała uczestnikom warsztatów, jak kiedyś robiono palmy i z jakim magicznym rytuałem to się wiązało. Wiedzę o tych "tajemnicach", pani Beacie, przekazały szósteckie babcie, które wspominając własne lata dzieciństwa, barwnie opisały tradycję dekorowania palm w poprzednim wieku.

Zgodnie z zachowanym "przepisem" Palma musiała być " żywa", wykonana z gałązek wierzbowych, z zielonymi listkami i baziami. Do tego oczywiście kwiaty.

Uczestnicy warsztatów postarali się odtworzyć tą ciekawą tradycję. Przynieśli żywe gałązki wierzbiny z baziami i zielony bukszpan. Kwiatki wykonali z bibuły (na żywe było jeszcze za wcześnie).

Dzieci bardzo chętnie wykonywały palmy. Każda palma była wyjątkowa.

Spotkanie pokazało, że tradycja wykonywania palm wielkanocnych może być i dziś niezwykle ciekawym zajęciem i twórcza zabawą dla młodych mieszkańców Szóstki.

Bardzo ważne, jest więc przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie, bo inaczej nasze bogate tradycje regionalne zaginą, a nasze dzieci nie dowiedzą się, jak kiedyś żyli ich rówieśnicy. Nie będą nawet wiedzieli, co stracili.


Copyright 2007-2013 VRC PROMOTION

Poprawny CSS!