TRADYCJE WIELKANOCNE W BIBLIOTECE
W BIBLIOTECE
(19.03.2008 r.)

Aby przybliżyć dzieciom zwyczaj wykonywania w Wielkim Tygodniu pisanek, postanowiliśmy zorganizować w naszej bibliotece spotkanie z panią Janiną Kołkowicz, która od wielu lat zdobi pisanki pisząc rozgrzanym pszczelim woskiem tradycyjne wzory na barwionym lub nie jaju.

Spotkanie rozpoczęliśmy od przypomnienia, dlaczego jajko jest symbolem Wielkanocy oraz jakie dawniej były zwyczaje związane z tym symbolem życia.

Dzieci dowiedziały się m.in. o zwyczaju zakopywania święconego jajka i palmy w ziemi, aby obfity plon dała, o tym, że jak dziewczyna lubiła jakiegoś chłopaka to dawała mu czerwone jajo. Świecone jajo miało również moc uzdrowicielską, bowiem dawniej pocierano bolące miejsca świeconym jajkiem i jak mówiono ból ustępował, bądź słabł. Pani Janina opowiadała także naszym najmłodszym o zwyczaju obdarowywania pisankami najbliższych. Obecnym na spotkaniu szczególnie podobało się wspomnienie o grze jajkami, podczas której mając "mocne jajko", można było wygrać dużo pisanek.

Po takim wprowadzeniu nie pozostało nam nic innego, jak przystąpić do pokazu " pisania jajek". Podlaskie jaja dzieli się w pierwszej kolejności na osiem części, jak wyjaśnił nasz gość, "jajko to jedna rodzina". Następnie wypełnia się poszczególne pola elementami typowymi dla regionu bądź wymyślonymi przez siebie.

Dzieci z wielkim entuzjazmem przystąpiły do zdobienia pszczelim woskiem pisanek a następnie ich farbowania.

Mamy nadzieję, że dzięki tego typu warsztatom i pokazom piękne tradycje Wielkiej Nocy nie odejdą w zapomnienie i będą kultywowane przez młode pokolenia w Drelowie.