Wycieczka edukacyjna czytelników

6 maja 2008 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Drelowie wspólnie ze Szkolna Biblioteką, zorganizowała dla dzieci i młodzieży wyjazd edukacyjny do Międzyrzeca Podlaskiego.

Na początku uczestnicy wycieczki zwiedzili Pałac Potockich, gdzie obejrzeli miedzy innymi bibliotekę, pokój hrabiny, salę kominkową oraz kaplicę. Zasiadając zaś w sali wykładowej , jak prawdziwi studenci, uczęszczający tam na zajęcia, wysłuchali osobistych wspomnień pani Antoniny Peplak o rodzinie Potockich, odczytanych przez panią Annę Kondraciuk. Pani Antonina jest jedną z niewielu żyjących osób, które pamiętają historię hrabiego i hrabiny Potockich.

Podczas wyjazdu odwiedziliśmy również Miejską Bibliotekę Publiczną, z której działalnością i warsztatem zapoznały nas pracujące tam panie bibliotekarki. Dzięki takiej wizycie nasi czytelnicy mieli okazję porównać lokale oraz zasoby bibliotek.

Jednym z ostatnich punktów wycieczki była wizyta w najlepiej zachowanym pod względem naturalności fragmencie lasu objętego ochroną jako Rezerwat Liski. Zwiedzanie rezerwatu ułatwił naszym czytelnikom leśniczy, pan Sójka, który pokazał i opowiedział wszystkim o leśnych zbiorowiskach, o tym co dzieje się z drzewami atakowanymi przez insekty oraz pokazał niektóre objęte ochroną rośliny.

Pieszą wycieczkę fragmentem ścieżki turystyczno - dydaktycznej zakończył przystanek przy leśniczówce w Zahajkach. Właśnie tam mile spędziliśmy czas przy wspólnym śpiewie i pieczonych kiełbaskach.