Wystawa malarstwa Bronisława Majczyny
zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną
w Drelowie

Otwarcie wystawy malarstwa Bronisława Majczyny miało miejsce 5 lipca podczas obchodów XI Dni Drelowa. Wszyscy chętni mogli podziwiać oraz nabyć prace artysty z Gminy Drelów. Prezentowane obrazy dotyczyły trzech cyklów tematycznych: malarstwo sakralne, pejzaże oraz kwiaty. Jak mówi sam twórca w swoich obrazach stara się uchwycić zmiany pór roku, tęsknotę i przemijanie dawnego stylu życia, z odgłosami wsi w tle. To wieś i jej życie stało się idealnym motywem do ukazania gry koloru. "Mało jest w moich obrazach portretów, jednak staram się pokazać postać w pejzażu. Bardzo lubię malować konie, które są symbolem typowej wiejskiej natury. Główny nacisk kładę na realistyczne oddanie piękna przyrody, nawet wykorzystując współczesne techniki malarstwa". W swoich pracach wzoruje się na mistrzach malarstwa polskiego, takich jak: Józef Chełmoński, Juliusz i Jerzy Kossakowie, Józef Brandt. Ostatnio zainteresował się malarstwem Romana Kochanowskiego oraz Alfreda Wierusza - Kowalskiego, których prace dotyczą typowej scenerii wiejskiej.

Bronisław Majczyna - ur. 4 .12. 1962 r. Wychowywał się na wsi, już jako młody chłopak interesował się pięknem przyrody. Jako 18 letni chłopiec zaczął wystawiać pierwsze rysunki i pastele o tematyce wiejskiej. Podczas pobytu w Lublinie poszerzał swoją wiedzę na temat malarstwa. Jako samouk wszelką wiedzę na temat tajników malarstwa zdobywał uczestnicząc w licznych wystawach oraz z książek tematycznych. W latach 90 pierwsza poważna wystawa w Drohiczynie, gdzie wystawione zostały prace olejne o tematyce wiejskiej. Kolejna ekspozycja prezentująca cykl obrazów "Martwa natura" malowanych szpachlą miała miejsce w GOK w Drelowie . W cykl działalności twórczej artysty wpisują się liczne wystawy zbiorowe twórców ludowych m.in w Skawinie i w Białej Podlaskiej. Za udział w prezentacjach swoich prac otrzymywał wyróżnienia i podziękowania.