Znani i nieznani

Przez dwa tygodnie stycznia 2009 roku wszyscy chętni mogli zwiedzać wystawę rękodzieła wybranych twórców gminy Drelów przygotowaną przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Drelowie.

Znalazły się na niej prace nieżyjącego już Władysława Hawryluka, twórcy ludowego z Drelowa. Jego prace malarskie oraz pasja kronikarska stała się motywem przewodnim prezentacji dorobku artystycznego tego pasjonaty kultury drelowskiej.

Pięknym uzupełnieniem kompozycji stały się tradycyjne wyroby Mariana Hawryluka z Zahajek, wykonującego drewniane przedmioty codziennego użytku, Krystyny Rudzińskiej z Szóstki, której zaprezentowane zostały wyroby hafciarskie i tkackie oraz Teresy Karczmarczyk z Dołhy, zajmującej się wyplataniem z wikliny.

Wystawę obejrzało około 140 osób. Podczas jej trwania organizowane były również lekcje biblioteczne przybliżające zawartość i celowość gromadzenia zbiorów regionalnych, sylwetki i wytwory prezentowanych twórców ludowych oraz dawne przyśpiewki i zwyczaje weselne..