Szlakami leśnymi
po utworach literackich

Pod takim hasłem Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Żerocinie wraz ze Szkołą Podstawową zorganizowała dla czytelników VIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.

Tydzień głośnego czytania rozpoczęliśmy wspólną rozmową i zabawą na temat lasu i tym wszystkim co jest z nim związane. Wysłuchaliśmy fragmentu książeczki Lucyny Krzemieńskiej pt. ,,Z przygód krasnala Hałabały", który przeczytała Marta Maksymiuk. Następnie przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w tworzeniu leśnego plakatu rozpoczynającego tydzień głośnego czytania w bibliotece i szkole.

Klasy starsze także włączyły się w akcję "Cała Polska czyta Dzieciom". Podczas zorganizowanego specjalnie na ta okazję spotkania, w świat książki Astrid Lindgren pt. ,,Ronia córka zbójnika" wprowadziła ich pani Aldona Chwedczuk.

Podsumowanie tygodnia głośnego czytania odbyło się w Szkółce leśnej w Żerocinie. Pan Janusz Kossak zapoznał najmłodszych uczniów z pracą leśnika i oprowadził po terenie pokazując i opowiadając o sadzonkach drzewek, które tam rosną. Natomiast pan Łukasz Rumiński przygotował część edukacyjną, podczas której dzieci uczestniczyły w głośnym czytaniu, rozwiązywały zagadki, a najlepsi i najszybsi w odgadywaniu otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Nadleśnictwo w Międzyrzecu Podlaskim. Dzięki panom leśnikom dzieci zdobyły ciekawe i pouczające informacje dotyczące sadzenia i pielęgnacji drzewek. Wizyta zakończyła się wspólnym pieczeniem kiełbasek zakupionych przez Radę Rodziców.

Cała akcja przebiegła w sympatycznej atmosferze. Dzieci miały okazję poznać nowe utwory lub przypomnieć sobie znane teksty. W tym tygodniu, czytaniu towarzyszyły wspólne zabawy, zagadki, konkursy związane z tematem: las, ochrona drzew, leśni mieszkańcy itd.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie zaangażowali się i uczestniczyli w akcji ,,Cała Polska Czyta dzieciom".

B. Korolczuk