Klub Seniora w Wólce Lózeckiej

Dzieki Programowi Integracji Spolecznej, do którego przystapilo Towarzystwo Przyjaciól Ziemi Drelowskiej w partnerstwie z Gminna Biblioteka Publiczna w Drelowie i Kolem Gospodyn w Wólce Lózeckiej oraz pozyskanym srodkom, powstal w Wólce Lózeckiej Klub Seniora. Jego czlonkowie uczestnicza w cyklicznych spotkaniach integracyjnych oraz warsztatach zdobnictwa ludowego i rekodziela artystycznego. Aktywnie wlaczaja sie w zbieranie materialów regionalnych oraz odtworzenie historii najblizszej okolicy.

Poprzez realizacje uslugi "Utworzenie i funkcjonowanie klubu seniora w miejscowosci Wólka Lózecka" zapewniono aktywne uczestnictwo osób starszych w zyciu spolecznosci lokalnej oraz stworzono nowe przedsiewziecie kulturalne o znaczeniu lokalnym i regionalnym.

Zorganizowano szesc warsztatów artystycznych. Zainteresowane osoby nabyly nowych umiejetnosci w zakresie wyrobów ze slomy, masy solnej oraz wikliny. Ponadto nauczyly sie techniki orgiami, która pozwolila na wykonanie pieknego labedzia z papieru. Zorganizowane warsztaty wyjazdowe do Woronca, przyblizyly technike wykonywania kwiatów z bibuly. Podczas wyjazdu panie zwiedzily równiez pracownie zdobnictwa artystycznego w Woroncu oraz uslyszaly ciekawa historie miejscowosci. Zaprezentowane na zajeciach podstawy umozliwily dalsze poszerzenie umiejetnosci, które zaowocowaly piekna dekoracja sali w Wólce Lózeckiej. Uczestnictwo w warsztatach ze slomy zaowocowalo pieknym wiencem dozynkowym wykonanym wspólnie z Kolem Gospodyn Wiejskich z Wólki Lózeckiej, reprezentujacym wies na dozynkach gminnych. Wykonane podczas spotkan wyroby z masy solnej oraz wikliny beda ozdoba niejednego domu.

Warty podkreslenia jest równiez fakt, ze organizowane w ramach Klubu Seniora spotkania przyciagaja nie tylko osoby starsze, ale równiez dzieci i mlodziez. Organizowane sa równiez lekcje regionalne przyblizajace obrzedy i sztuke regionu.

M. Pepa