O Czesławie Miłoszu w Drelowie

"Miłosz. Miejsca, ludzie, wiersze" to tytuł wystawy objazdowej, którą gościliśmy przez dwa dni (9-10.06.2011) w Gminnej Bibliotece Publicznej w Drelowie. To jedna z inicjatyw podjętych przez środowisko biblioteczne w związku z ustanowieniem roku 2011 Rokiem Czesława Miłosza.

Przygotowana z myślą o użytkownikach bibliotek publicznych ekspozycja zawiera siedem plansz przedstawiających wybrane fakty z życia i twórczości noblisty. Zwiedzający mogli zapoznać się z fotografiami oraz ilustracjami obrazującymi pewne etapy z życiorysu artysty. Przytoczone fragmenty wierszy, wspomnień i dokumentów stanowiły niewielki wycinek z dorobku twórczego Miłosza.

Wykorzystując przygotowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Lublinie przewodnik po życiu pisarza przeprowadziliśmy w naszej placówce lekcje biblioteczne przybliżające postać noblisty, jego związki z Lublinem oraz fragmenty twórczości. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Drelowie zapoznali się ponadto z dostępnymi w drelowskiej bibliotece książkami Miłosza oraz wycinkami prasowymi, które ukazały się w prasie polskiej po uzyskaniu przez pisarza Literackiej Nagrody Nobla w 1980 roku. Dopełnieniem przeprowadzonych lekcji był film przygotowany z udziałem uczniów liceum plastycznego w Opolu nakręcony do wiersza Czesława Miłosza "O aniołach".

Wyeksponowaną w placówce wystawę obejrzało ponad sto osób. Mamy nadzieję, że chociaż w niewielkim stopniu stanie się ona impulsem do pogłębienia wiedzy o niezwykłej osobowości pisarskiej, jaką był Czesław Miłosz oraz jego twórczości. Dziękujemy panu Grzegorzowi Golcowi za cenne informacje, uwagi oraz ciekawostki rozszerzające naszą wiedzę o pisarzu.

Gminna Biblioteka Publiczna w Drelowie