BIBLIOTEKA: więcej niż myślisz

Bibliotekarze powiatu bialskiego uczestniczyli w dniach 13-14 października w drugim kongresie bibliotek publicznych, który miał miejsce w warszawskim Forcie Sanguszki. Była tam również Gminna Biblioteka Publiczna w Drelowie reprezentowana przez dyrektora, panią Magdalenę Pepa.

Udział w konkursie "Pochwal się!" oraz znalezienie się w gronie jego laureatów dał drelowskiej bibliotece możliwość znalezienia się w gronie prowadzących warsztaty, podczas których prezentowane były ciekawe i niekonwencjonalne przedsięwzięcia w lokalnej społeczności. Nasza Biblioteka w ramach bloku "Nie tylko dla stałych bywalców, czyli turyści i letnicy w bibliotece" podzieliła się pomysłem prowadzenia Letnich Klubów Malucha.

Ponadto uczestnicy kongresu mieli możliwość spotkania się z bibliotekarzami, samorządowcami ekspertami oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych z całej Polski. W ciągu dwóch dni Fort Sanguszki stał się miejscem gdzie pobrzmiewały hasła POKAŻ SIĘ!, POCHWAL SIĘ!, DOWIEDZ SIĘ!, WŁĄCZ SIĘ!, WSŁUCHAJ SIĘ! WYSTAW SIĘ!. Uczestnicząc w wybranych blokach każdy mógł znaleźć coś dla siebie, wymienić się doświadczeniami, zyskać nowe pomysły oraz zapromować swoją placówkę. To swoiste święto bibliotekarzy nauczyło nas bibliotekarzy, że warto jest pytać, stwarzać przestrzeń do debaty publicznej, pokazywać, że nasze biblioteki idą w dobrą stronę, lepiej poznać fundacje z którymi współpracujemy. Pokazało także, że warto myśleć strategicznie, ufać ludziom, dzielić się pomysłami, robić szum, a przede wszystkim działać.