Marcin Wroński w Drelowie

20 października gościliśmy w progach Gminnej Biblioteki Publicznej autora przygód komisarza Maciejewskiego. Tropiąc fakty z życiorysu pisarza doszliśmy do początków cyklu kryminalnego, którego akcja dzieje się w międzywojennym Lublinie. Około 15 lat temu przeglądając w bibliotece przedwojenne gazety zrodził się w głowie literata pomysł napisania lubelskich kryminałów retro. Jak mówi sam autor zrealizowany dopiero 2006 roku. Pierwszy z nich "Morderstwo pod cenzurą", przywołuje czytelników do roku 1930, kiedy to zostaje zamordowany brutalnie redaktor prawicowej gazety. W drugim z cyklu, najbardziej bliskim autorowi, "Kinie Venus", komisarz Zyga Maciejewski tropi handlarzy żywym towarem. Najnowsza z przygód komisarza "A na imię jej będzie Aniela", według pisarza najlepsza z serii, prezentuje jego okupacyjne śledztwo. Każdej z książek poświęcił Marcin Wroński kilka chwil, przytaczając ciekawostki i smaczki z pracy nad nimi oraz odwołując się do prezentowanych podczas spotkania krótkich filmików poświeconych poszczególnych częściom przygód Zygi. Nie obyło się również bez odwołań do wcześniejszych utworów autora - "Obsesyjny motyw babiego lata" czy niedawno wydanego "Officium secretum. Pies pański", w której to obnażone zostają mechanizmy władzy, środowisko mediów i mentalność ludzka dawnego i obecnego systemu. Zrealizowane w ramach programu Instytuty Książki "Tu czytamy" spotkanie z Marcinem Wrońskim wprowadziło obecnych w klimat dawnego Lublina, dawnych budynków, knajp i ulic. Dało interesujący obraz ówczesnego życia. Podziałało na wyobraźnię i jednocześnie, o czym nie mamy wątpliwości, zachęciło do sięgnięcia po tak zareklamowane przez samego literata książki o przygodach Zygi Maciejewskiego. Na koniec spotkania każdy mógł zamienić z naszym gościem kilka słów na osobności oraz otrzymać dedykację i autograf autora. Wśród obecnych rozdany została także pierwszy numer "Expresu Kryminalnego" - dostępny także w naszej bibliotece.

Marcin Wroński - jest autorem pięciu powieści i kilkudziesięciu opowiadań. Studiowała na KUL-u. Debiutował zbiorem opowiadań Udo pani Nocy (1992). Był felietonistą i dziennikarzem radiowym oraz redaktorem w kilku wydawnictwach. Największy sukces odniósł jako autor kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim. Był dwukrotnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru. W 2009 roku otrzymał honorowy tytuł Dobrze Zasłużony dla Ziemi Lubelskiej. Obecnie pracuje nad czwartą powieścią o Maciejewskim "Skrzydlata trumna", w którym Lublin zaprezentowany zostanie jako miasto przemysłu lotniczego oraz piątym kryminałem "Pogrom w przyszły wtorek".

DKK   IK