Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat. Bezpiecznie!

7 lutego już po raz ósmy w naszym kraju obchodzony był światowy Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku przyświecało mu hasło "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat. Bezpiecznie!", którym to inicjatorzy pragnęli zwrócić uwagę na to, że wirtualny świat może być odkrywany wspólnie przez najmłodszych oraz ich rodziców czy dziadków. Dzieci mogą oswoić swoich dziadków z techniczną obsługą Internetu, dziadkowie zaś czuwają nad bezpiecznym i rozważnym poruszaniem się najmłodszych w sieci.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
Podczas obchodów DBI organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do wspierania tego przedsięwzięcia poprzez organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Drelowie wraz z filią w Szóstce i Żerocinie również postanowiła aktywnie włączyć się w akcję promującą bezpieczeństwo online.
W tym celu zorganizowano zajęcia dla dzieci, w czasie których młodzież mogła obejrzeć cykl kreskówek pt.: "Owce w Sieci" formułujących zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, podyskutować o jego wadach i zaletach oraz niebezpieczeństwach czekających na niedoświadczonego internautę. W Szóstce dzieci postanowiły ponadto utrwalić poznane zasady w postaci podobizn bohaterów zabawnych kreskówek. Każda pokolorowana i wycięta owieczka zawierała jedną zasadę bezpiecznego korzystania z Internetu. Aby stale o nich pamiętać dzieci postanowiły powiesić je na ścianie w pobliżu stanowisk komputerowych. W ten sposób biblioteka nie tylko zyskała nowy i ciekawy wystrój ale także kolorowa dekoracja budziła zainteresowanie i uznanie dorosłych czytelników.
Filia w Żerocinie przyłączyła się do tej akcji wraz z uczniami kl. "0", którzy wzięli udział w zajęciach przygotowanych szczególnie na ten dzień. Zajęcia związane były z odkrywaniem stron Internetowych bezpiecznych dla dzieci. Były to strony z grami, zagadkami, zabawami dla dzieci, piosenkami i bajkami do słuchania i drukowania - Cyfrowy dziecięcy bezpieczny świat.
Zabawa w Internet dla najmłodszych - Necio.pl sprawiła dzieciom największą przyjemność. Mali uczestnicy zajęć zostali zapoznani z krótkimi filmikami znajdującymi się w zakładkach strony www.necio.pl. Filmiki opowiadały o tym: co to jest Internet, strona WWW, komunikacja, klawiatura, Best - dobre i złe strony, internetowe sieciaki i sieciuchy. Przedszkolaki zaznajomiły się z takimi zasadami bezpieczeństwa w sieci, jak:
- nie podawaj swoich danych!
- mów jeśli jest coś nie tak!
- nie ufaj osobom poznanym w sieci!
- zabezpiecz swój komputer!
- stosuj zasady Netykiety! - to zbiór zasad prawidłowego i kulturalnego korzystania z Internetu.
Na zakończenie zajęć każdy otrzymał kolorowanki o sieciakach i informację dla rodziców, aby swoim dzieciom w świadomy i bezpieczny sposób w pełni pomagali korzystać z oferowanego przez sieć bogactwa.
Udział Gminnej Biblioteki Publicznej w Drelowie w programie "Akademia Orange dla bibliotek" znacznie wzbogacił ofertę biblioteczną oraz pozwolił placówce na realizację wielu inicjatyw i zajęć. W ramach programu Fundacja przekazała Bibliotece dotację finansową z przeznaczeniem na edukację oraz popularyzację i zwiększenie wykorzystania Internetu przez pracowników i użytkowników Bibliotek, a w szczególności na zapewnienie dostępu do szerokopasmowych łączy internetowych w placówce głównej i filiach. W ramach dotacji możliwy jest również zakup materiałów oraz prowadzenie projektów o charakterze edukacyjnym. Ponadto Biblioteka zobowiązała się do bezpłatnego udostępniania dostępu do Internetu we wszystkich placówkach.

Mariola Smal
Beata Korolczuk