"Marzenia i podróże, te małe i te duże"

Marzymy o różnych rzeczach. Jako dzieci chcemy być strażakami, nauczycielkami, podróżnikami. Chcemy zdobywać góry, poznawać ciekawych ludzi, zwyczaje, osobliwości i kuchnię. Tegoroczne spotkania z książką w ramach XI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom nawiązywały tematyką właśnie do "tych małych i dużych marzeń i podróży". W naszą akcję włączyli się ludzie z lokalnego środowiska. Podążając za tegorocznym hasłem poznaliśmy lepiej zawód strażaka, leśnika oraz bankowca. Przedszkolakom zawód strażaka przybliżył Adam Bohonko, komendant gminny ZOSP w Drelowie, zaś wiedzę o leśnictwie poszerzył uczestnikom spotkań w bibliotece Adam Szulik, sekretarz Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski. Co może się stać gdy panuje susza i jak sobie radzić z pożarem w lesie dowiedziały się przedszkolaki z tekstu "Pożar w lesie" przeczytanego przez Ewę Bałkowiec, pracownika Gminnego Centrum Kultury w Drelowie. Jak dobrze przygotować się do wycieczki oraz ciekawostki związane z pracą w banku i oszczędzaniem pieniążków stały się tematem głównym spotkania z Wandą Matejek, dyrektorem oddziału Banku Spółdzielczego w Drelowie. Podczas spotkań nie zabrakło również wspólnej zabawy przy "Lokomotywie" J. Tuwima. Wspólnie z Mariolą Smal, pracownikiem Filii GBP w Szóstce dzieci z klasy II Szkoły Podstawowej wyruszyły ze stacji "kącik dla dzieci" do przejażdżki po całej bibliotece. Zaś podróże i przygody pana samochodzika przybliżył uczniom klasy IV Marek Jóźwik, informatyk Urzędu Gminy w Drelowie, który przeczytał fragment książki "Pan samochodzik i zagadka Fromborka". Podążając dalej wyznaczonym szlakiem przenieśliśmy się wraz z Wojciechem Cejrowskim w świat tropikalnej puszczy i wolnych plemion. Uczniowie drelowskiego gimnazjum mieli niepowtarzalną okazję posłuchania fragmentu książki "Gringo wśród dzikich plemion" w interpretacji Jarosława Siudaja, zastępcy kierownika USC w Drelowie. Następnie wspólnie z bohaterką książki Martyny Wojciechowskiej "Kobieta na krańcu świata 2" - Macieng wyruszyliśmy do Tajlandii i wioski Huay Pu Kaeng. "30 centymetrów piękna", które uczyniły z bohaterki głośnego czytania atrakcję turystyczną stały się wspaniałym początkiem rozmowy o zachowywaniu i kultywowaniu tradycji przodków oraz życiu i obyczajach w nieznanych nam krajach. Afryka widziana oczami Franciszka Jerzego Stefaniuka stała się tematem przewodnim spotkania z kolejną grupą młodzieży. Zwyczaje i osobliwości krajów, do których podróżował zaproszony przez nas gość z racji pełnionej funkcji wiceprzewodniczącego Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej okazały się cennym źródłem wiedzy. Głównym tematem prezentacji była ostatnia podróż do Ugandy. Zaproszony gość opowieści i wspomnienia z Afryki ubarwił zrobionymi przez siebie zdjęciami. Jednym z poruszanych aspektów, który wzbudził największe emocje, była kuchnia. Ciekawostki kulinarne z różnych krajów odwiedzanych przez posła Stefaniuka stały się fascynująca podróżą w świat zmysłów. Codzienne życie i zwyczaje Zanzibaru, związane z małżeństwem, poznaliśmy dzięki fragmentowi książki Martyny Wojciechowskiej "Kobieta na krańcu świata" w interpretacji i wyborze Małgorzaty Olesiejuk, pracownika Urzędu Gminy w Drelowie. "Zanzibar dwa plus jeden" przybliżył uczniom gimnazjum islamskie małżeństwo, w którym wielożeństwo jest obowiązującym prawem.
Dziękujemy zarówno czytającym, jak i uczestnikom tegorocznych spotkań z literaturą za uświetnienie i czynny udział w ogólnopolskiej akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM.
Zapraszamy także na http://www.facebook.com/gbp.drelow