Dożynki gminne okazją do promocji biblioteki i publikacji regionalnych

Od kilkunastu lat, raz w roku, kolejne sołectwa Gminy Drelów organizowały dożynki. W tym roku zaszczyt ten przypadł mieszkańcom Drelowa i Przechodziska. Przybyłych witały piękne kolorowe stoiska, wspaniałe wieńce dożynkowe oraz niezwykłe witacze. Nie zabrakło występów, zagranicznych gości oraz degustacji potraw regionalnych. Imprezę zakończyła zabawa taneczna.
Uroczystość rozpoczęła się przemarszem korowodu dożynkowego, prowadzonego przez poczty sztandarowe oraz starostów dożynek - Krystynę Ołtuszyk i Stanisława Olesiejuka, do kościoła parafialnego Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie ks. Wiesław Mańczyna, proboszcz parafii Drelów, odprawił mszę świętą w intencji rolników i mieszkańców gminy. Tegoroczny korowód zamykali goście z Francji, którzy ubogacili przemarsz grą na instrumentach muzycznych.
Po prezentacjach pocztów sztandarowych i wieńców dożynkowych, przekazaniu chleba oraz okolicznościowych przemówieniach przeszedł czas na występy artystyczne. Jako pierwsi wystąpili uczniowie drelowskiej szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Swoje umiejętności prezentowali goście z Francji - grupa "Guillannu" oraz "Arcup" ze spektaklem pt. "Petite danserie pour se faire le pied", miejscowe zespoły ludowe, Zespół Dziecięcy Tańca Ludowego "Chotyłowiacy", Zespół z Białorusi oraz zespół "Melizmat" z Konstantynowa. Podobnie jak w latach poprzednich, podczas dożynek zorganizowane zostały konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz stoisko promujące wieś. Komisja konkursowa, uznała, iż pierwsze miejsce w kategorii wieniec tradycyjny należy się wsi Worsy. Drugie miejsce zajął wieniec uwity przez mieszkańców Drelowa, zaś trzecie przypadło równorzędnie wsi Szóstka i Kwasówka. Wyróżniono także wieniec współczesny wykonany przez mieszkańców wsi Strzyżówka oraz poza konkursem wieniec reprezentujący wieś Żerocin. W konkursie na najpiękniejsze stoisko zwycięstwo świętowała wieś Żerocin, która będzie przygotowywała stoisko na przyszłoroczne dożynki powiatowe. Drugie miejsce zajęło stoisko wsi Leszczanka, zaś trzecie wsi Strzyżówka. Pozostałe stoiska i wieńce otrzymały wyróżnienia. Wszystkie delegacje otrzymały nagrody pieniężne. Dodatkowo podczas imprezy prezentowała się Spółdzielnia Mleczarska Ryki, która nagrodziła najlepszych producentów mleka z gminy Drelów, Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z Końskowoli, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Skok Wesoła oraz Spomlek. Wśród wystawców znalazła się także Gminna Biblioteka Publiczna w Drelowie prezentująca obecnym publikacje regionalne. Święto plonów zakończyła zabawa ludowa, podczas której do tańca przygrywał zespół ROMANS.