Poetycki debiut Joanny Sawickiej

W czwartek, 27 września w naszej bibliotece gościła Joanna Sawicka, dziewiętnastoletnia poetka pochodząca z terenu naszej gminy.
Podczas spotkania prezentowała ona pierwszy własny tomik wierszy, do tej pory skrzętnie przechowywanych w szufladzie. Uczestnicząca w spotkaniu młodzież gimnazjalna ze skupieniem i uwagą wysłuchała kilku utworów odczytanych osobiście przez Joannę oraz przez pracowników biblioteki. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali też osobistych refleksji towarzyszących lekturze wierszy oraz mieli niepowtarzalną okazję poznać młodzieńczą drogę twórczości Joasi. Spośród kliku prostych pytań i odpowiedzi, typu dlaczego piszesz, skąd taka tematyka, źródła inspiracji, itp., wyłoniła się postać młodej dziewczyny, studentki I roku prawa, która w taki właśnie sposób próbuje znaleźć swoje miejsce na ziemi, uporządkować swój "idealnie nieposkładany świat", dotrzeć do osób jej bliskich oraz tych zupełnie obcych. Stara się także zmierzyć z klasykami twórczości poetyckiej - Miłoszem, Słowackim, Baczyńskim. Pomocną dłoń i swoistą inspirację widzi ona w poezji H. Poświatowskiej. Wzorując się na niej, Joanna nie boi się zmierzyć z codzienną rzeczywistością, nie stroni od tematów tabu (często trudnych, niezrozumiałych), nie boi się też użyć słów mocnych i wymownych. "Urojone arytmie" to tytuł, który sam w sobie mówi już dużo, zawiera w sobie "drżenie", "migotanie" i "zastoje". Wyznaczają one pewne etapy ewolucji artystycznej młodej autorki, aczkolwiek można realnie widzieć w nich osobistą rewolucję w patrzeniu na otaczający nas świat.

Mariola Smal