Żywot i sprawy Józefa Ignacego Kraszewskiego

W dniach 15 - 19 października 2012 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Drelowie oraz w jej filiach gościła wystawa objazdowa "Żywot i sprawy Józefa Ignacego Kraszewskiego", przygotowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Ekspozycja tej okolicznościowej wystawy wpisana jest w obchody Roku Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz przypadającej w 2012 roku dwusetnej rocznicy jego urodzin.
Wystawa obejmuje siedem tematycznych plansz:
1. Żywot i sprawy Józefa Ignacego Kraszewskiego
2. Interesa familijne, czyli Wielki świat małego miasteczka
3. Poeta i świat, czyli kartki z podróży
4. Chata za wsi", czyli o powieściach ludowych i nie tylko
5. Ongi czyli o powieściach historycznych
6. Roboty i prace, czyli pasje literackie, publicystyczne, naukowe i artystyczne
7. Wieczory drezdeńskie, czyli Sprawa kryminalna i Noce bezsenne;
>

Każda z plansz prezentuje wybrane fakty z życia, twórczości i działalności społecznej Józefa Ignacego Kraszewskiego. Możemy też na niej obejrzeć archiwalne fotografie, ilustracje, grafiki autorstwa pisarza, o istnieniu których wie niewielu z nas. Plansze dodatkowo wzbogacone są o ważne cytaty, fragmenty wierszy i utworów prozatorskich oraz osobiste refleksje i wspomnienia.

Eksponowanej wystawie towarzyszyło wiele bardzo interesujących i pouczających spotkań. Z wielką uwagą obejrzeli ją zarówno przedszkolaki, jak i młodzież szkolna, a także indywidualni czytelnicy poznając liczne ciekawostki z życia i twórczości Kraszewskiego oraz słuchając fragmentów jego utworów w naszej interpretacji. Spośród dzieł pisarza, zgromadzonych na bibliotecznych półkach, uczniowie bez trudu odnaleźli te najbardziej znane, po czym pomogli wykonać ich wystawę. Nasi najmłodsi czytelnicy dodatkowo mieli okazję obejrzeć inscenizację utworu "Dziad i baba", przygotowaną specjalnie dla nich przez pracowników biblioteki. Dodatkową atrakcją były liczne pytania konkursowe z nagrodami oraz możliwość sprawdzenia własnych umiejętności w pisaniu prawdziwym gęsim piórem.

Józef Ignacy Kraszewski jest pisarzem szczególnie nam bliskim, gdyż jego lata dziecięce i szkolne związane są z pobliskim Romanowem, Białą Podlaską i Lublinem. Uczniowie dowiedzieli się między innymi o tym, że J.I . Kraszewski jest nie tylko autorem powieści historycznych i obyczajowych ale ,,Człowiekiem instytucją" i ,,Tytanem pracy." Był jednocześnie pisarzem, poetą, historykiem, krytykiem literackim, publicystą, dziennikarzem, wydawcą, drukarzem, kolekcjonerem, epistolografem malarzem, znawcą muzyki i archeologii oraz działaczem społecznym w jednej osobie. Odbywał liczne podróże dziennikarskie po całej Europie. Potrafił ogromną pracą pisarską zdobywać środki pozwalające na zakup domu, założenie własnej drukarni i wydawanie pisma.
Znawcy twórczości pisarza szacują jego dorobek literacki na: 220 powieści w 400 tomach, 150 opowiadań, nowel, ponad 25 dzieł dramatycznych, 10 tomów utworów poetyckich, ponad 20 tomów dzieł naukowych m.in. o historii Litwy, etnografii, historii kultury i językoznawstwa, 21 przekładów na języki obce, niezliczoną ilość artykułów do czasopism oraz ok. 40 tysięcy listów.
Malował on również obrazy olejne, akwarele, zostawił około 2000 rysunków - z czego do dziś zachowało się tylko 900.
Na zapełnienie drobnym pismem całej stronicy potrzebował około 10 minut, a dwutomową powieść pisał 10 dni.
Kraszewski był nie tylko pisarzem. U szczytu kariery był także dyrektorem teatru w Żytomierzu, przewodniczącym klubu szlacheckiego i Towarzystwa Dobroczynność, kuratorem gimnazjum, redaktorem naczelnym "Gazety Codziennej". Należał także do wielu stowarzyszeń naukowych i literackich.
Te krótkie, ale jakże bogate w wiedzę, lekcje całkowicie zmieniły wizerunek pisarza, jaki przekazuje nam tradycja - starca z brodą i gęsim piórem w ręku. Bogaty dorobek pisarski zadziwia nas wszystkich. I pomyśleć, że co drugi Polak nie ma czasu, aby w ciągu roku przeczytać chociaż jedną książkę...

Mariola Smal