Biblioteka w Drelowie jedzie do USA!

Biblioteka w Drelowie już niedługo wzbogaci się o nowe doświadczenia. prosto z USA! A wszystko za sprawą wizyty studyjnej do Stanów Zjednoczonych - Magdalena Pepa, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Drelowie została zaproszona na taki właśnie wyjazd jako jedna z 10 bibliotekarek z całej Polski!
Dziesięciodniową wizytę studyjną finansuje Departament Stanu USA oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Celem wyjazdu jest pokazanie polskim bibliotekarkom, w jaki sposób biblioteki publiczne funkcjonują w Stanach Zjednoczonych i jakie nowoczesne rozwiązania i pomysły sprawiają, że pełnią tam rolę zaawansowanych technologicznie centrów lokalnej społeczności.
Dziesięć bibliotekarek swoją przygodę z Ameryką rozpocznie w jej sercu - czyli w Waszyngtonie. Odwiedzą tu między innymi Bibliotekę Kongresu, spotkają przedstawicieli Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy i współpracujących z nimi partnerów - w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Kolejny punkt wyjazdu to już wschodnie wybrzeże - w Seattle uczestniczki zobaczą między innymi, jakie usługi oferuje mieszkańcom miejska biblioteka publiczna, spotkają się także z wolontariuszami, którzy prowadzą działania rzecznicze - pomagają w pozyskiwaniu finansowania dla biblioteki i zachęcają do angażowania się w jej działalność. Ciekawym punktem programu będzie też wizyta siedzibie Fundacji Billa i Melindy Gates.
Następnie bibliotekarki przemieszczą się. aż na Florydę! W niewielkim mieście Pensacola spotkają się z członkiem Rady Miejskiej, który opowie o roli bibliotek i ich znaczeniu dla samorządu, odwiedzą też bibliotekę uniwersytecką, a także niewielką placówkę poza miastem, która służy 5-tysięcznej społeczności.
Wizyta studyjna już 7 kwietnia.
Relacja z wyjazdu - zaraz po powrocie na naszej stronie.
Doświadczenia dla naszej biblioteki - bezcenne!