"Twórcze czytanie, czyli pasjonaci czytają dzieciom"

XII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w drelowskiej bibliotece to spotkania z członkami naszych lokalnych społeczności i ludźmi z pasją, którzy spełniają swoje marzenia i chcą się nimi dzielić z innymi. To również tydzień poznawania podlaskich legend i podań. A wszystko to w otoczeniu książek i słowa czytanego, w barwach inspiracji i regionalizmu lokalnego. Podczas tegorocznego twórczego czytania przybliżyliśmy uczestnikom legendę o bocianie, tulipanie, Białym kruku i marzeniu znajdujących się w zbiorze pt.: "Legendy Podlaskie" Marii Kasterskiej. Uczestnicy spotkań z książką poznali także baśnie i opowieści z Podlasia "O Złotym, Srebrnym i Brązowym Żwirku" oraz "Gdzieżeś się podział czarny baranie" zawarte w zbiorze "Czarna Róża" Krystyny i Ryszarda Kornackich. Pojawiły się także bajki "O sobiepanku i samolubku" Ewy Szelburg-Zarembiny - książka z serii POCZYTAJ MI MAMO z 1951 roku oraz "Pajączek" Erica Carlea. Wszystko to w interpretacji przybyłych gości. Zaproszenie do podzielenia się swoją wiedzą i pasją przyjęli w tym roku - panie Zofia Nazaruk i Halina Filipiuk oraz pan Marian Maksymiuk - członkowie zespołu śpiewaczego "Czerwone Korale" z Zahajek, pani Beata Lewczuk, która tworzy obrazy na drewnie, pani Beaty Korolczuk, która obok pracy w bibliotece zajmuje się wyszywaniem serwetek i obrazów oraz robieniem na szydełku, pani Anna Bobrek (w stroju ludowym), która obok pracy w GCK, piecze przepyszne pączki oraz zajmowała się dworkiem w Aleksandrówce, pan Zbigniew Smal, strażak z JRG PSP w Międzyrzecu Podlaskim oraz pan Michał Olesiejuk (z gitarą elektryczną), którego marzeniem z dzieciństwa było zostać muzykiem. To właśnie ci ludzie stworzyli niepowtarzalną atmosferę spotkań z książką regionalną, przybliżyli swoje pasje i zainteresowania, umiejscowili spisane legendy w znanych uczestnikom miejscach, uczyli grać na gitarach oraz zachęcali do wspólnej zabawy i tworzenia niepowtarzalnych dzieł.

Magdalena Pepa