Sesja popularnonaukowa oraz festyn dla całej rodziny

Święto Gminy Drelów obchodzone było już po raz szesnasty. W sobotę, 6 lipca, rozegrany został I Międzyparafialny Turniej Piłki Nożnej Ministrantów. W samo południe w budynku Gminnego Centrum Kultury rozpoczęło się spotkanie, którego głównym tematem był "DRELÓW JAKO OŚRODEK ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ". Prelekcję rozpoczął tradycyjnie Franciszek Jerzy Stefaniuk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drelowskiej referatem podejmującym główny temat sesji. Wystąpienie przybliżyło i przypomniało obecnym historię administracji publicznej począwszy od czasów Księstwa Warszawskiego jeszcze w 1809 roku, kiedy to nasz adres brzmiał "wieś Drelów, gmina Zahajki, powiat Radzyń, departament Siedlecki". Jednym z celów wystąpienia było także upamiętnienie i dowartościowanie tych wszystkich, którzy pełnili rolę służebną wobec społeczności, dla której pracowali. Kolejnym punktem programu było przedstawienie Gminy Drelów jako ośrodka administracji publicznej współcześnie. Zadania tego podjął się gospodarz naszej gminy, wójt Piotr Kazimierski, który podjął temat w oparciu o nową stronę internetową Urzędu Gminy. Po wystąpieniach okolicznościowych zaproszonych gości, młodzież z gimnazjum w Drelowie, zaprezentowała inscenizację TĘCZOWE PRZESŁANIE. Wszyscy obecni na corocznej sesji mogli się także zapoznać z materiałami, kronikami, dokumentami oraz zdjęciami tworzącymi wystawę zgodną z tematem tegorocznej sesji, przygotowaną przez Gminna Bibliotekę Publiczna w Drelowie.
Drugi dzień obchodów Dni Drelowa upłynął pod znakiem rodzinnej zabawy. Chętni mogli spróbować swoich sił w konkursie otwartym "Odpowiedzialny Kierowca" przygotowanym przez komisję antyalkoholową. W programie znalazł się także pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu TAŃCZĄCYCH ROBACZKÓW, występ grupy śpiewającej Magdaleny Bahonko, parada motocykli KLUBU PANTHER MC i wiele innych atrakcji. Nie zabrakło również elementów satyrycznych. W ramach niedzielnych obchodów odbył się konkurs na piosenkę i przyśpiewkę układaną o statuetkę DZIURY W DESCE I PUCHAR PREZESA TPZD. W tartaku zaś wszyscy chętni mogli uczestniczyć w warsztatach rękodzielniczych i plastycznych. Przy stoisku biblioteki dzieci malowały specjalnie przygotowane na tę okazję gipsowe figurki. Główną atrakcją pikniku był pokaz pokonywania przeszkód i nauka jazdy MONSTER TRUCKIEM. Całość zakończyły występy zespołów Eventum i Casandra.

Magdalena Pepa