Nie taki komputer straszny...

Biblioteka jest miejscem, które skupia wokół siebie nie tylko młode pokolenie ale także grono seniorów. Wychodząc na przeciw ich potrzebom stale organizujemy warsztaty komputerowe, na których uczestnicy uczą się obsługi komputera oraz bezpiecznego poruszana się w sieci.

Umiejętne wyszukiwanie informacji, odtwarzanie filmików czy też muzyki nie sprawia już problemów starszym użytkownikom. Panie z Koła Gospodyń potrafią skutecznie odnaleźć słowa i melodie dawnych piosenek biesiadnych i pieśni ludowych, wyszukać różne techniki rękodzielnicze, podpatrzeć sposoby wykonania różnorodnych potraw i wypieków. Nasi seniorzy swobodne poruszają się po portalach typu Facebook czy Nasza Klasa, odwiedzają regionalne portale informacyjne (Międzyrzec.info, Biała24, ) oraz strony internetowe lokalnych jednostek samorządowych . Ponadto wszyscy zainteresowani poznali zasady poruszania się po wirtualnym katalogu zbiorów bibliotecznych.

Widząc zadowolenie na twarzach wszystkich uczestników zajęć utwierdzamy się w przekonaniu, że swobodne poruszanie się w wirtualnym świecie nie jest barierą dyktowaną przez wiek i niedostateczną wiedzę. Wystarczy dysponować sprzętem komputerowym i pomysłem na zajęcia aby nikt nie poczuł się wykluczony z cyfrowego świata.

Zajęcia komputerowe prowadzone w bibliotece skierowane są do wszystkich jej użytkowników. Ich zakres oraz tematyka dostosowana jest do potrzeb i zainteresowań odbiorców. Do ich stałej dyspozycji są dwa stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu oraz urządzenie wielofunkcyjne, wyposażone w drukarkę, skaner i xero.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek.

Mariola Smal