Twórcze spotkania w bibliotece

Biblioteka w Szóstce jest nie tylko miejscem, w którym można wypożyczyć dobrą książkę, przejrzeć prasę i skorzystać z czytelni, jest też miejscem spotkań pań z Koła Gospodyń Wiejskich.

Panie, od dłuższego już czasu, spotykają się systematycznie na warsztatach rękodzielniczych (organizowanych wspólnie przez bibliotekę i GCK w Drelowie), próbach zespołu śpiewaczego oraz spotkaniach organizacyjnych Koła. Niezmiernie cieszy fakt, że z każdym spotkaniem aktywnych kobiet jest coraz więcej, widoczne jest także zaangażowanie młodszego pokolenia. Takie spotkanie pozwalają nie tylko rozwijać pasje, doskonalić umiejętności, wzbogacać swoją wiedzę ale są też skarbnicą niesamowitych wiadomości o tradycjach i zwyczajach lokalnej społeczności, często stanowią swoistą lekcję regionalizmu.

W pierwszym kwartale tego roku, uporawszy się ze sprawami organizacyjnymi, panie rozpoczęły dłuższą przygodę z filcowaniem. Na pierwszych warsztatach nauczyły się filcować na mokro. Zaczęły od najprostszych form - czyli tworzenia kulek, z których powstały korale i kolczyki. Po opanowaniu techniki filcowania na mokro panie odważyły się stworzyć kwiaty z filcu. Pod bacznym okiem pani Beaty Lewczuk (instruktor z GCK w Drelowie) powstały piękne kolorowe lilie i irysy. Kolejnym spotkaniem z wełną czesankową było filcowanie na sucho. Za pomocą specjalnej igły (bardzo ostrej!!!) i kolorowej wełny styropianowe jaja powoli zamieniły się w pisanki. Ostatnich szlifów doczekały się także kwiaty filcowane na wcześniejszych zajęciach. Wiele radości a także pięknych wspomnień dostarczyły paniom warsztaty z robótek szydełkowych. Dla kogoś, kto kiedykolwiek robił na szydełku nie jest żadną sztuką wykonać piękną serwetkę, obrus a nawet firankę. Wystarczą odrobina fantazji i dobre nici. Ale aby zrobić rzecz ładną i do tego funkcjonalną z nici, które swoją "świetność" mają już za sobą trzeba trochę więcej talentu. Takie wyzwanie panie podjęły ochoczo i postanowiły zrobić pokrowce na krzesła. Cóż, nie jeden sweter zamienił się w kłębek nici, które w rękach pań przybrały zupełnie nowy wygląd. Pokrowce są barwne i oryginalne a co najważniejsze świetnie spełniają swoją rolę.

Ponieważ tematyka wielkanocna jest nam coraz bliższa nasze seniorki intensywnie pracują nad pisankami wykonywanymi różnymi technikami, koszyczkami zrobionymi na szydełku oraz rozpoczęły prace przy palmie wielkanocnej.

Cotygodniowe spotkania w bibliotece stały się już niemal tradycją, którą wspólnie z paniami postaramy się zachować jak najdłużej.

Mariola Smal