Dzień Bezpiecznego Internetu

Od kilku już lat w szósteckiej bibliotece obchodzony jest "Dzień Bezpiecznego Internetu". W tym roku miał on miejsce 10 lutego. Obchody DBI odbywały się pod hasłem "Razem tworzymy lepszy Internet", które zachęca wszystkich użytkowników do czynnego i odpowiedzialnego udziału w kreowaniu sieci oraz treści, jakie są w niej obecne.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa on-line.

Podczas tegorocznych obchodów DBI uwaga została zwrócona na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do zdobywania informacji, nauki czy zabawy - ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie. Każdy użytkownik Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw. Krótko mówiąc powinien znać i przestrzegać zasad Netykiety. Aby łatwiej było je przyswoić i zapamiętać, szczególnie najmłodszym internautom, obejrzeli oni przygody sympatycznych owieczek oraz ich opiekunów ("Owce w Sieci"). Te krótkie kreskówki pomogły obecnym sformułować zasady bezpiecznego poruszania się w wirtualnym świecie.

Przed starszymi uczestnikami zajęć został postawiony problem uzależnienia od Internetu. Dzieci poznały historię gimnazjalisty Piotrka, który w bardzo realistyczny sposób przedstawił jeden dzień swojego życia. Relacja ta wywarła na obecnych ogromne wrażenie -było to ich pierwsze spotkanie z uzależnieniem od Internetu. A może nie po raz pierwszy...? Prelekcja filmu wywołała emocjonującą dyskusję na temat ilości czasu spędzanego przed komputerem oraz kosztów jakimi się to odbywa. Podsumowaniem zajęć był quiz dotyczący rozsądnego i bezpiecznego korzystania z wirtualnej rzeczywistości oraz zagadki internetowe rozwiązywane w trybie on-line. Dzieci przyznały, że strony z takimi zagadkami są doskonałą alternatywą dla różnego rodzaju gier i portali towarzyskich.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek

GBP Drelów