Pirackie ferie w bibliotece

Każdy, kto uczestniczył w zajęciach organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Drelowie mógł chociaż przez chwilę poczuć się jak PIRAT. Budować własne okręty, wygrywać bitwy morskie, uczyć się strategii, tworzyć własne flagi pirackie oraz poznawać nowe wyspy, w tym ich roślinność i zwierzęta.

W każdy wtorek "Pod piracką banderą" młodzi marynarze wspólnie z rodzicami, czytali pirackie przygody, wymyślali flagi budzące postrach wśród napotkanych okrętów oraz poznawali owoce egzotyczne rosnące na odwiedzanych wyspach. Starsi rangą uczyli się natomiast strategii podczas gry karcianej Warhammer INWAZJA, której zasady, karty i rozgrywki wyjaśniał i prowadził Waldemar Pepa.

W środy chętni wykorzystywali swoją wiedzę oraz umiejętności logicznego myślenia podczas bitew morskich. Prawdziwą władczynią mórz została Anna Niestoruk, która pokonała swoich rywali w GRZE W STATKI i zdobyła główną nagrodę w pirackim konkursie.

Każdy czwartek należał do LEGO PIRATÓW. Dzięki ich pracy i pomysłom powstała prawdziwa LEGO Perła Czarnobrodego. Statek zaprogramowany i sterowany zdalnie przy pomocy tabletu, stał się atrakcją kończącego Pirackie ferie w bibliotece spotkania czytelniczego ph. "Na statku Czarnobrodego". To właśnie tam młodzi piraci budowali swoje okręty, uczestniczyli w "prawdziwej" bitwie morskiej oraz szukali skarbu ukrytego w bibliotece do którego prowadziła mapa i specjalnie przygotowane zagadki.

Były bitwy, byli i ranni. Jak sobie radzić w nagłych wypadkach mogli dowiedzieć się uczestnicy szkolenia z pierwszej pomocy, które poprowadził Tomasz Hryciuk, strażak JRG PSP w Miedzyrzecu Podlaskim.

Ferie to również czas w którym Biblioteka zorganizowała, pierwsze w tym roku, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem przewodnim była powieść Johna Maxwella Coetzee "Czekajac na barbarzyńców". Lektura zdaniem uczestników ani łatwa, ani przyjemna.

Odsłaniająca mechanizmy władzy oraz manipulacje służące zapanowaniu nad "głupim" ludem.

GBP Drelów