Dzień Bezpiecznego Internetu w drelowskiej bibliotece

O tym, że lepszy Internet zależy od nas samych przekonali się uczniowie ze szkoły podstawowej oraz maluchy odwiedzające we wtorek, 9 lutego, drelowską bibliotekę.

Gminna Biblioteka Publiczna w Drelowie wzięła aktywny udział w światowych obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu. Na cały dzień wnętrze biblioteki przemieniło się w informatyczne centrum dowodzenia, zaś wszelkie zajęcia dla użytkowników miały na celu propagowanie zasad bezpiecznego poruszania się w wirtualnej rzeczywistości. Biblioteczną przestrzeń wypełniała pajęczyna z nici imitująca sieć internetową zaś w głębi czekał przygotowany do projekcji sprzęt komputerowy. Już od progu wszystkich odwiedzających instytucję witał plakat promujący akcję, zaś każdy, kto choć na chwilę się nią zainteresował mógł liczyć na garść wiadomości oraz okolicznościową naklejkę.

Najwięcej radości biblioteczne działania sprawiły jednak uczestnikom lekcji i zajęć dla maluchów, w całości poświęconych bezpieczeństwu w Internecie. Uczniom klas pierwszych Biblioteka zapewniła super przewodników po najbardziej niebezpiecznych zakamarkach wirtualnego świata. Sympatyczne owieczki, stary baca, Jasiek oraz gajowy - bohaterowie kreskówek "Owce w Sieci" w sposób prosty i zabawny uświadomiły dzieciom, jak wiele zagrożeń niesie nieświadome klikanie w Internecie. Dodatkowy komentarz do każdej kreskówki, wzbogacony o swobodne wypowiedzi uczniów i wychowawców, pozwolił na sformułowanie prostych i wyraźnych zasad, których dzieci zobowiązały się przestrzegać. Wspólna rozmowa pozwoliła także opracować Netykietę, czyli honorowy kodeks postępowania w Internecie. Respektowanie jego zasad dzieci poświadczyły własnoręcznym podpisem. Dodatkowo najmłodsi uczestnicy zajęć spotkali się z sympatycznym robotem Neciem, którego piosenki nauczyły ich jak układać hasła i loginy aby były niemożliwe do odgadnięcia. Fajne słowa i rytmiczna melodia sprawiły, że maluchy nie tylko chętnie powtarzały tekst ale dodały także własny taniec.

Wiele dzwoniących przeszkód - wirusów komputerowych - napotkały dzieci na internetowej pajęczynie. Pokonanie jej uświadomiło uczestnikom zajęć jak łatwo można uaktywnić wirusy podczas niewinnej gry czy zabawy online. Aby o nich pamiętać maluchy wykonały papierowe owieczki z wełnianym kożuszkiem, które następnie umieściły na bibliotecznej sieci. Wystarczyło tylko na nią spojrzeć aby pamiętać, czego o bezpiecznym korzystaniu z Internetu nauczyli się mali użytkownicy. Dodatkowo pierwszaki sprawdziły swoją wiedzę dotyczącą znajomości sprzętu komputerowego odgadując przygotowane specjalnie na tą okazję zagadki. Stacja dysków, kamera, mikrofon, płyta CD czy pendrive nie są dla nich czymś nowym. Dzieci doskonale znają te urządzenia i cieszy fakt, że potrafią z nich bezpiecznie korzystać.

GBP Drelów