KSIĄŻKA - co to jest takiego?

Małe, duże, cienkie, grube, kolorowe, czarno-białe, piankowe bądź kartonowe, lekkie, ciężkie, papierowe lub elektroniczne - oto różne oblicza książki. O tym, że jest ich tak dużo przekonały się dzisiaj (11.02.2016) dzieci z drelowskiego przedszkola podczas lekcji bibliotecznej wzbogacającej ich wiedzę o książce.

Już na początku zajęć przedszkolaki przekonały się, że bibliotekarze przynieśli ze sobą na zajęcia sporą część biblioteki. Rozłożone przed dziećmi książki bardzo szybko przyciągnęły ich uwagę. Przedszkolaki chętnie wskazywały różnice pomiędzy egzemplarzami. To, co najbardziej rzuciło im się w oczy to to, że nie wszystkie mają ilustracje a niektóre są bardzo ciężkie. Po zapoznaniu się z kształtem i wielkością książki przyszedł czas na zmierzenie się z jej budową. O ile pojęcie autora, tytułu ,okładki są dla dzieci znane - tak już strona tytułowa, trzon książki, spis treści czy ilustrator były dla nich czymś nowym. Niemniej jednak od dziś już wiedzą, że przepiękne ilustracje w ich ulubionych baśniach to dzieło właśnie ilustratora.

Wiele emocji wśród małych czytelników wzbudziła kolejna wersja książki, a mianowicie klasyka czytana z iPada. Multimedialna wersja "Lokomotywy" Juliana Tuwima, posiadająca w treści aktywne elementy ruchowe i dźwiękowe, podobała im się równie mocno jak minionym pokoleniom jej pierwsze papierowe wydanie. Tablet przydał się także do sprawdzenia wiedzy przedszkolaków o baśniach. Oglądając ilustracje z najbardziej znanych baśni, przerobione wcześniej w aplikacji Drew Kids, dzieci musiały je rozpoznać i podać tytuł. Z tym zadaniem przedszkolaki poradziły sobie doskonale. Na zakończenie zajęć bibliotekarz przeczytał wszystkim wiersz o smutnych przygodach pewnej książki, na podstawie którego dzieci jasno określiły czego książka nie lubi oraz jak należy o nią dbać.

GBP Drelów