Exlibris

Ferie z biblioteką

Choć po feriach zimowych zostało już tylko wspomnienie warto jednak przypomnieć radosne chwile, które w tym czasie w bibliotece spędziła dość spora gromadka dzieci. W ciągu dwóch tygodni zaproponowaliśmy uczestnikom bibliotecznych zajęć różnorodne formy aktywnego i twórczego spędzania wolnego czasu. A jak przystało na charakter placówki - wszystkie zajęcia skoncentrowane były wokół KSIĄŻKI, tej tradycyjnej oraz tej nowszej, elektronicznej.

Dużym zainteresowaniem najmłodszych czytelników cieszyły się nowe aranżacje ulubionych utworów literackich, odtwarzanych na tabletach. "Lokomotywa" Juliana Tuwima zabrała dzieci w wirtualną podróż, podczas której mali słuchacze mogli nakarmić zwierzęta w wagonie, uporządkować "kufry, paki i skrzynie", pograć na fortepianie czy też pomóc palaczowi sypać węgiel. Tylko odważniejsi natomiast skusili się aby otworzyć okno i wpuścić śmierć w bajce J. I. Kraszewskiego "Dziad i baba". Spotkanie ze Smokiem Wawelskim było niezwykle zabawne i muzykalne, natomiast pan doktor leczący chorego kotka miał niezwykłe grono małych pomocników, w szczególności dbających o to, aby pacjent przestrzegał ścisłej diety.

W zależności od grupy wiekowej uczestników oraz ich zdolności manualnych zorganizowaliśmy różnorodne zabawy sportowo- ruchowe z książką w tle, warsztaty rękodzielnicze i plastyczne, doskonalące pracę z drewnem oraz modeliną. Dysponując takimi materiałami jak sznurek, nici, szpileczki, zapałki, klej oraz drewniane deseczki dzieci stworzyły piktogram biblioteki jak również inne prace, tematyczne związane z książką.

Ferie to również literackie pogaDUCHY w bibliotece, podczas których młodzi ludzie mogli porozmawiać i podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat ulubionych książek, gatunków, autorów bądź tematyki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również zajęcia kreatywne dla najmłodszych, gdzie główną atrakcją była stara, podarta, porwana KSIĄŻKA oraz cuda jakie można było z niej wyczarować, darując jej drugie życie. I tak w pomieszczeniach bibliotecznych "latały" samoloty, "pływały" statki, "rozkwitły" kwiaty a nawet "wybudowany" został dom.

Zaś w piątkowe popołudnia wśród regałów bibliotecznych powstawały wspaniałe LEGO roboty. Budowane z instrukcji, wspomagane wyobraźnią, programowane w programie Lego Mindstorms Home Edition i testowane na torze z książek.

Dodatkowo na dzieci zawsze czekał kącik z zabawkami oraz słodki poczęstunek.


GBP w Drelowie


Copyright 2007-2013 VRC PROMOTION

Poprawny CSS!