Nocne przygody z PIPPI

Gminna Biblioteka Publiczna w Drelowie po raz kolejny przyłączyła się do ogólnopolskiej edycji Nocy Bibliotek.

Ta wieczorno-nocna impreza miała na celu nie tylko promocję czytelnictwa ale także pokazanie biblioteki jako miejsca, w którym warto bywać, nawet nocną porą. Noc Bibliotek to także okazja do atrakcyjnego i niekonwencjonalnego pokazania swoich zbiorów, promocji działalności edukacyjnej, kulturowej i rozrywkowej, dla której punktem wyjścia jest książka.

Nocne przygody z Pippi Pończoszanką zgromadziły w drelowskiej bibliotece grono uczniów szkoły podstawowej, począwszy od klasy I po VI. Ciekawe przygody małej bohaterki były inspiracją do przygotowania atrakcyjnych zajęć na tę wyjątkową noc. Po bliższym poznaniu Pippi każdy z uczestników chciał mieć tak wyszukane i złożone imię jak dziewczynka. A że inwencja twórcza dzieci jest przeogromna to wyszła świetna zabawa z przerabianiem własnych imion oraz poznawaniem ich znaczenia. Następnie wspólnie z Pippi sprawdziliśmy znajomość alfabetu oraz kreatywność w tworzeniu wyrazów z wylosowanych liter. Cóż, tej konkurencji nie wytrzymałby nawet najgrubszy Słownik Języka Polskiego. Nic więc dziwnego, że litery wkrótce, za sprawą mazaków i kredek, zyskały nowy wygląd i zamieniły się w zwierzęta. I nikogo nie dziwiło już to, że słoń zgubił kły a gąsienica miała tylko trzy nogi, bo z Pippi wszystko może się zdarzyć. Sporo śmiechu dostarczyły także uczestnikom nocnych przygód zagadki literackie, albowiem te najprostsze okazały się najtrudniejsze. A punkty za poprawną odpowiedź były bardzo cenne. Po wyczerpującej gimnastyce umysłu nadszedł czas na uzupełnienie sił i energii. Pyszne gofry z truskawkami okazały się doskonałym pokarmem zarówno dla ciała jak i dla ducha. Nieco posileni uczestnicy od razu zabrali się do tworzenia Pippi Gazecianki, czyli podobizny bohaterki wykonanej z gazet i bibuły. Była Pippi mała i duża, Pippi w pomarańczowej sukience i Pippi, która gubiła głowę, ale bezsprzecznie wszystkie Pippi miały sztywne pomarańczowe warkoczyki. Cóż, grunt to szczegóły. Ponieważ w nocy wykorzystany był już rozum, wyobraźnia i zdolności plastyczne, nadszedł czas na rozruszanie mięśni i pozostałych części ciała. Wyścig gąsienic w śpiworach, sztuczki cyrkowe, zawody sumo - to tylko niektóre atrakcje z nocnych przygód. Chwilą wytchnienia i odpoczynku od bólu brzucha (wywołanego śmiechem) była prezentacja multimedialna pokazująca zabawne przygody Pippi. Był to też moment rozkładania śpiworów i wyboru najlepszych miejscówek do spania. Ale jak to na nocowaniu bywa - spali tylko nieliczni. Wszak było tyle tematów do rozmów, tyle ciekawych wspomnień i śmiesznych historyjek a jak powszechnie wiadomo - między książkami wspomina się najlepiej. Na koniec dzieci same przyznały, że część wspomnień z dzisiejszej nocy zostało właśnie gdzieś między książkami i ilekroć odwiedzą bibliotekę zawsze będą pamiętać o nocnej przygodzie z Pippi Pończoszanką.

GBP w Drelowie