Exlibris

Wigilijny "Guzik z pętelką"

Ostatnie przedświąteczne wtorkowe spotkanie małych klubowiczów upłynęło w klimacie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Biały obrus na stole, pachnące pod nim sianko, świeca, gałązki choinki, bielutki opłatek oraz wigilijne potrawy wyczarowane przez rodziców stały się namiastką wieczerzy wigilijnej spędzonej we wspólnym gronie.

Wszystkie grudniowe spotkania w ramach "Guzika z pętelką" miały na celu poszerzyć wiedzę maluchów dotyczących historii Bożego Narodzenia oraz tradycji i zwyczajów z nimi związanych, a do dziś obchodzonych w naszych domach. Tak wiec dzieci poznały postać św. Mikołaja wraz ze wszystkimi ciekawostkami dotyczącymi jego nocnej wizyty w domach. Dowiedziały się także skąd się wziął zwyczaj ubierania choinki w polskich domach, jakie ozdoby wieszało się kiedyś na drzewku a jakie dzisiaj.

Ponadto poznały ukrytą symbolikę świątecznych ozdób oraz obejrzały filmik ukazujący powstawanie i zdobienie choinkowych bombek. Wszystkie te wiadomości i ciekawostki były przekazane dzieciom w bardzo przystępnej i atrakcyjnej formie, a mianowicie podczas prelekcji prezentacji multimedialnej wyświetlanej na dużym ekranie.

Ostanie zajęcia przed świętami również miały podobny charakter. Były one jednak bardziej uroczyste, niemal magiczne ponieważ wypełnione dźwiękiem kolęd i pastorałek. Prezentacja odkryła przed maluchami czar wigilijnej nocy, począwszy od momentu narodzin Jezusa w Betlejem aż do współczesnej kolacji wigilijnej, będącej symbolem wydarzeń sprzed tysięcy lat. Dzieci dowiedziały się dlaczego obrus jest biały a pod nim znajduje się sianko, dlaczego czytamy Ewangelię i pali się świeca, aż w końcu skąd się wziął opłatek i co on oznacza. Rodzice natomiast chętnie przypomnieli sobie swoje dawniejsze wigilie i zwyczaje panujące w ich domach. Podczas tej części zajęć maluchy były tak skupione, że nawet nie zauważyły jak na naszym stole pojawiły się potrawy: kapusta z grzybami, łazanki z makiem, racuchy, śledź, pierożki z grzybami, makowiec.

Nadszedł zatem czas na opłatek, życzenia i wspólną wigilię. Z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że biblioteczne zajęcia bardzo dobrze przygotowały maluchy do tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia.

GBP w Drelowie


Copyright 2007-2013 VRC PROMOTION

Poprawny CSS!