Maluchy poznają bezpieczny Internet

7 lutego 2017 roku biblioteczne zajęcia dla najmłodszych w ramach cotygodniowych spotkań klubu "Guzik z pętelką" poświęcone były promowaniu światowej akcji Dnia Bezpiecznego Internetu.

Podczas swobodnej rozmowy rozpoczynającej zajęcia maluchy dały poznać się jako stali bywalcy w internetowym świecie. Nie mieli bowiem problemu ze wskazanie zalet i dobrodziejstw, jakie niesie za sobą korzystanie z wirtualnej rzeczywistości. Ulubione bajki, gry, kolorowanki potrafią sprawnie wyszukać i uruchomić, nie znając tak do końca literek aby móc przeczytać pojawiające się komunikaty. Czy zatem są świadome zagrożeń i niebezpieczeństw kryjących się na ich ulubionych stronach? Otóż nie do końca.

Dzieciom wprawdzie nie było obce pojęcie wirusów komputerowych, które jednak do tej pory kojarzyły głównie z niemożliwością otworzenia gry i "chorym" komputerem. W czasie zajęć maluchy miały więc okazję naocznie przekonać się, że wirusy istnieją i wcale nie są fajne.

A wszystko za sprawą przyjaznej dzieciom strony Sieciaki.pl. To tam mali uczestnicy zajęć poznali bardzo nieprzyjemne Sieciuchy - Bełkota, Kłamacza, Śmieciucha i Kradzieja, którzy tylko czekają, aby jakiś mały nieświadomy internauta zaprosił ich do swojego komputera. Z edukacyjnych kreskówek przekonali się również, że istnieje lekarstwo na komputerowe Sieciuchy, a mianowicie zgrana ekipa czterech młodych internautów. Ajpi, Netka, Spociak i Kompel to drużyna Sieciaków, którzy w prosty i wyraźny sposób mówili o tym, jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

Dzieciom tak bardzo spodobali się bohaterowie zajęć, że postanowili wykonać ich podobizny. I tak w bibliotecznej galerii pojawiły się zarówno Sieciaki jak i Sieciuchy (nieco łagodniej potraktowane kredką). Mają oni stale przypominać maluchom jak bezpiecznie korzystać z ich ulubionych stron.

Dopełnieniem zajęć była zabawa ruchowo-edukacyjna z balonami imitującymi internetowe wirusy i zagrożenia. Zadanie polegało na bezpiecznym przejściu przez sieć tak aby nie poruszyć balonów. Każdy poruszony balonik był przekłuwany. Wylatywały z niego cukierki, które maluchy dostawały po poprawnej odpowiedzi na pytania podsumowujące całe zajęcia.

GBP w Drelowie