Tydzień bibliotek

W dniach 8-15 maja 2017 r. odbyła się XIV edycja programu Tydzień Bibliotek, mająca na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Zmieniające się funkcje bibliotek w ostatnich latach pozwalają na zwiększenie zakresu działań biblioteki publicznej - można w niej nie tylko czytać i obcować z książką, ale też obejrzeć wystawę, poznać ciekawe osoby, spotkać się z przyjaciółmi, śpiewać, poznać nowoczesne technologie oraz zdobyć wszelkie potrzebne informacje. Biblioteka to taka przestrzeń dla czytelnika w każdym wieku, gdzie może się w pełni realizować w zakresie edukacji kulturalnej. Dlatego też hasło przewodnie tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek brzmiało "Biblioteka. Oczywiście!".

Wszelkie działania drelowskiej biblioteki bardzo pięknie wpisują się w to hasło, ponieważ ten okres z życia placówki był czasem literackich spotkań, towarzyskich wizyt z życzeniami, zajęć dla najmłodszych czytelników oraz ciekawych lekcji bibliotecznych dla uczniów gimnazjum.

Świętowanie rozpoczęła wizyta przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola w Drelowie. Maluchy złożyły bibliotekarzom piękne życzenia, do których dołączyły słodkie upominki oraz kwiaty. Następnie miały czas na zwiedzanie biblioteki, przeglądanie książeczek, zabawę w kąciku z zabawkami oraz poznanie nowych aplikacji na tabletach.

Spotkanie pełne wrażeń miały także maluchy uczęszczające na zajęcia klubu rodziców z dziećmi "Guzik z pętelką". W ramach zajęć dzieci dowiedziały się wszystkiego o pracy bibliotekarza oraz co fajnego można robić w bibliotece poza przeglądaniem i czytaniem książek. Następnie wysłuchały opowieści o bibliotecznych przygodach małej Basi, zmierzyły się z rozpoznaniem swoich ulubionych bohaterów ukazanych na ilustracjach oraz wzięły udział w zajęciach plastycznych. Efektem zajęć był oryginalny plakat ilustrujący miejsca w bibliotece, które najbardziej podobają się maluchom. Powrót na czytelniczą część biblioteki był dla dzieci wielką niespodzianką albowiem na ich ulubionym dywanie zastały wielki biblioteczny bałagan. Wszystkie książeczki opuściły swoje półki i cierpliwie czekały na ułożenie przez małe rączki. Dzieci spisały się na medal choć przyznały, że łatwa praca to to nie jest. Po takim wysiłku nadszedł czas na słodkie zakończenie zajęć.

Tradycją biblioteki stały się także lekcje biblioteczne organizowane dla gimnazjum. Są to nietypowe lekcje z zakresu języka polskiego, ułatwiające pracę z lekturą oraz mówiące o książkach specyficznych, jakimi są słowniki, leksykony i encyklopedie.

Nie tylko mali czytelnicy mieli swój udział w święcie biblioteki. Czytelnicy odwiedzający placówkę kierowali do bibliotekarzy wiele ciepłych słów, życzyli wytrwałości i zadowolenia z pracy, zapewniali o istotnej roli biblioteki w ich życiu. Takie słowa są ważne i budujące dla każdego, kto choć na chwilę zetknął się z zawodem bibliotekarza.

GBP w Drelowie