Wieczorne atrakcje w drelowskiej bibliotece

Już po raz kolejny Gminna Biblioteka Publiczna w Drelowie wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Noc Bibliotek". Głównymi bohaterami wieczornych atrakcji były książki nieco zapomniane, które niezbyt często opuszczają biblioteczne półki.

O tym, że książki są źródłem nie tylko wiedzy ale i pozytywnych emocji, ciekawych przygód oraz wzruszeń dowiedzieli się wszyscy uczestnicy bibliotecznej akcji. Wieczorem, 2 czerwca 2017 roku w bibliotece spotkali się mali czytelnicy, którzy chcieli poznać "Nocne życie zapomnianych książek". Pod takim właśnie hasłem bibliotekarze poprowadzili wieczorne zajęcia. A rozpoczęły się one od krótkiej pogadanki dotyczącej samej akcji "Nocy Bibliotek", jej specyfiki i celów zmierzających do promocji czytelnictwa i propagowania mody na czytanie. Następnie, zapoznawszy się z planem zajęć, dzieci poznały pierwszą z czterech grup książek, które proszą o przypomnienie.

I tak oto rozpoczęła się "Bitwa na słowa i teksty". Uczestnicy poznali leksykony trudnych wyrazów i różnorodne słowniki językowe. Osobiście przekonali się, jak zmiana jednej literki wpływa na znaczenie oraz zapis ortograficzny wyrazu. Wyszukiwali w leksykonach słów trudnych i dziwnie brzmiących by potem drużynowo zmierzyć się z wyjaśnieniem ich znaczenia. Czekała na nich także rozsypanka literowa, z której musieli ułożyć słowa pasujące do odczytanego opisu oraz arcytrudne i równie śmieszne dyktando.

A wszystko w ramach zasad zdrowej rywalizacji i świetnej zabawy.

Po tak intensywnym początku spotkania uczestnicy zostali zaproszeni na "smaczne" czytanie. Na stoliku królowały bowiem książki kucharskie, pełne przepisów i receptur. Ta część zajęć nie polegała bynajmniej tylko na czytaniu. Jej efektem końcowym był bowiem pyszny sernik wykonany własnoręcznie przez dzieci zgodnie z zamieszczonym w książce przepisem. Ponadto na kolację czekały jeszcze racuchy i naleśniki. Tak posileni mali czytelnicy byli gotowi na pozostałe atrakcje wieczoru. A że było już pisanie i gotowanie to nadszedł czas na granie i śpiewanie.

Wielce pomocny w tej rundzie był sprzęt multimedialny, który umożliwił odtwarzanie melodii i obrazu. Dzieci odgadywały ulubione bajki i programy telewizyjne, poprzedzone towarzyszącą im piosenką. Tak oto przywołaliśmy Kubusia Puchatka, Misia Koralgola, Uszatka, Gumisie, Shreka, Pana Pankracego, Tik Tak, Teleranek i wiele innych. Większość z nich czekała także w postaci dawno wydanych książek, takich jeszcze z szarymi ilustracjami i pożółkłymi kartkami, lecz wciąż mającymi wartość sentymentalną. Każdy miał też możliwość zmierzyć się z wybraną piosenką w wersji karaoke.

Pozostając w klimacie melodii uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do nieco innego świata dźwięków, a mianowicie głosów zwierząt, zarówno znanych jak i nie. Dzięki specjalnej aplikacji na iPadzie oraz kodowanym kartom ze zwierzętami dzieci rozpoznawały ich głosy. Ponadto w licznych atlasach i leksykonach odszukiwały ciekawsze zwierzęta i wspólnie dokonywały ich charakterystyki, poznając interesujące fakty z ich życia i zachowania. Zakończenie zajęć okazało się nie lada wyzwaniem. Każdy z uczestników dostał planszę z 1000 ponumerowanych kropek, które połączone utworzyły obraz ciekawego zwierzaka.

I choć pracę wszyscy rozpoczęli z wielką ciekawością i zapałem to po pierwszej połączonej setce każdy dostał resztę jako pracę domową. Dziś wiemy, że w domach poranne śniadanie rozpoczęło się od łączenia kropek, w które zaangażowana była już cała rodzina.

Na pamiątkę ciekawego wieczoru w bibliotece uczestnicy otrzymali drobne upominki i zaproszenia na kolejną nocną akcję w bibliotece, która już niebawem.

GBP w Drelowie