Spotkanie autorskie z Magdaleną Kordel

14 czerwiec 2017 roku, salka kominkowa w bibliotece, zapach nowych książek, osoby chcące poznać i posłuchać o pasjach, marzeniach i książkach naszego gościa i wreszcie ona - Magdalena Kordel wraz z mężem i przyjacielem rodziny Adamem Wysockim, inicjatorem i głównym sprawcą spotkania. Pytanie, odpowiedź, pytanie, odpowiedź i przed nami tworzy się obraz Magdaleny Kordel, matki, żony, przyjaciółki, obserwatorki, marzycielki , kobiety "zaklinającej" zakręty życiowe ale przede wszystkim pisarki, która "wypisała sobie kawałek prostej drogi".

Jak to się stało że zaczęła pisać? 11 książek? Pytania o postacie kobiece w książkach, kto jest pierwszym czytelnikiem jej książek? Czy chciałaby dostać jakąś nagrodę? Pytania o książki w których rzeczywistość jest rzeczywistością, o tym co jest za oknem , z problemami, z kłopotami, ze szczęśliwym zakończeniem, o zbieraniu historii, o pierwszej książce w której wprowadza tajemnicę, o tym czy charakter postaci jest dopasowany do ich imion, o zimowych książkach pisanych latem, o rodzeniu się pomysłów, o ciekawostkach technicznych związanych z zawodem pisarza, o najważniejszych postaciach i książkach, o własnych cechach ukrytych w postaciach bohaterek, o marzeniach związanych z sfilmowaniem pisanych opowieści.

To kawałki układanki, które jeden po drugim budują obraz kobiety - pisarki, piszącej o kobietach, które są jej bliższe. Pisarki, która boi się że pisząc o mężczyznach mogłaby przedstawić ich fałszywie. Pisarki, która stara się aby jej książki były realistyczne, aby dobrze się kończyły, aby czytelnik, który kończy jej książkę miał poczucie, że wszystko co się wydarzy do czegoś dąży i wszystko jest możliwe. Pisarki, która lubi historie, które opowiadają ludzie, bo są prawdziwe, bo dają książce posmak rzeczywistości. Pisarki, która ocala pewne historie poprzez umieszczanie ich w swoich książkach. Pisarki, dla której imię musi pasować do charakteru, do postaci. Pisarki dbającej o swoich czytelników. Pisarki, dającej cząstkę siebie swoim bohaterkom. Pisarki, która kocha Sudety. Pisarki, marzącej i wierzącej w przeczucia i sny. Pisarki przywiązującej się do miejsc i ludzi o których pisze i w końcu pisarki łączącej pasję z zawodem i zarabianiem pieniędzy.

Pisząc o pisarce nie sposób nie wspomnieć o jej twórczości, a szczególnie o książce, w której pojawiają się wątki z naszego regionu. Dzięki historii rodzinnej pana Adama, którego losy wiążą się z miejscowością Żerocin w książce "Tajemnica bzów" pojawia się leśniczówka, duch i jadalnia oświetlona lampami naftowymi, autentyczne miejsce i historia prosto z Żerocina na potrzeby powieści osadzona we Lwowie.

Zapraszamy do biblioteki i zachęcamy do zapoznania się z twórczością Magdaleny Kordel.

GBP w Drelowie