Z książką "za pan brat"

Drelowski przedszkolaki o książce wiedzą już wszystko. Historia powstania książki oraz jej przemiana na przestrzenie dziejów a także budowa i rodzaje nie stanowią już tajemnicy dla maluchów. A wszystko to dzięki atrakcyjnym zajęciom zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Drelowie.

Na prośbę wychowawców grup przedszkolnych biblioteka przygotowała i przeprowadziła dwa godzinne spotkania z dziećmi, podczas których poznali oni historię narodzin książki, jej rozwój, zmiany, budowę i różnorodność tematyczną. Aby zyskać zainteresowanie i uwagę najmłodszych słuchaczy zajęciom nadano atrakcyjną i specyficzną formę.

Do przedszkola bibliotekarz przybył "uzbrojony" w sprzęt multimedialny, ekran do projekcji oraz wielki kosz różnorodnych książek, od najmniejszej po największą. W oparciu o prezentację multimedialną dzieci poznały proces powstawania książki wraz z rozwojem piśmiennictwa. Piktogramy, pismo klinowe, hieroglify a także zwoje, tabliczki gliniane i woskowe nie są dla nich już czymś obco brzmiącym.

Duże zainteresowanie oraz zdziwienie na twarzach wzbudziły dawne sposoby oprawy książek oraz łańcuchy, którymi książki były zabezpieczone w dawniejszych bibliotekach. Maluchy z zaciekawieniem wysłuchały też licznych ciekawostek związanych z tworzeniem książki, poznały rozmiary najmniejszej oraz największej książki świata, dowiedziały się także o istnieniu zapachowych książek kucharskich. Poprzez "rozbieranie" książki dzieci poznały jej budowę i funkcjonalność takich części jak okładka foliowa, obwoluta, zakładka. Dowiedziały się także jakie informacje zawiera strona tytułowa, spis treści, aneks i bibliografia.

Podczas zajęć nie mogło zabraknąć wspólnego oglądania książek. Uwagę dzieci przykuły książki atrakcyjne zwłaszcza dla nich, czyli z otwieranymi okienkami, z elementami dźwiękowymi, książki przestrzenne oraz takie, w których można "czytać" obrazki. Na koniec zajęć wspólnie ustalono zasady korzystania i szanowania książki, albowiem przedszkolaki miały już świadomość ile drzew pochłania wydanie jednego jej egzemplarza.

M. Smal - GBP w Drelowie